Skip to main content
  • World Athletics Partner
  • World Athletics Partner
  • World Athletics Partner
  • World Athletics Partner
  • World Athletics Media Partner
  • World Athletics Supplier
  • World Athletics Supplier
Wszystkie aktualności

300 dni do Mistrzostw Świata Sztafet

Dokładnie za 300 dni – 1 maja 2021 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie rozpoczną się MISTRZOSTWA ŚWIATA SZTAFET WORLD ATHLETICS RELAYS SILESIA21. To impreza o zasięgu globalnym, która będzie kwalifikacją olimpijską do Igrzysk w Tokio. Takich zawodów w Polsce jeszcze nie było.

Mistrzostwa Świata sztafet zostaną zorganizowane po raz piąty w historii. Trzy pierwsze edycje odbyły się na Bahamach, czwarta w Japonii. Do Europy World Relays trafią po raz pierwszy.

Dziś rozpoczyna się oficjalne odliczanie. Czas mierzy specjalnie na tą okazję skonstruowany zegar umieszczony obok „Stadionu Śląskiego”. Dziś też prezentujemy oficjalne logo World Athletics Relays Silesia21. Logotyp w kolorach Śląska, które układając się w równoległe pasy tworzą zarys lekkoatletycznej bieżni.

-„Województwo śląskie stawia na sport a lekkoatletyka jest dla nas szczególnie ważna. Cieszy mnie, że coraz więcej osób mówi o Stadionie Śląskim i naszym regionie jak o lekkoatletycznym domu. A my chcemy, żeby to był dom otwarty na gości z całego świata. Mistrzostwa Świata Sztafet Silesia21 będą pierwszą imprezą takiej rangi w naszym regionie. Ale aspiracje mamy znacznie większe – staramy się przecież o Mistrzostwa Europy, pragniemy Mistrzostw Świata na „Śląskim”. Dlatego też zdajemy sobie sprawę, że World Athletics Relays muszą być zorganizowane perfekcyjnie. Powiem więcej - będą zorganizowane perfekcyjnie. Bardzo zależało mi na tym by logotyp zawodów nawiązywał do naszego regionu. I oto kolory Śląska dziś idą w świat!” – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Podejście władz regionu oraz fakt, że mieści się tu „Stadion Śląski” – obiekt nowoczesny i bardzo wysoko oceniany przez lekkoatletów z całego świata – miał niebagatelny wpływ na decyzję World Athletics o przyznaniu Polsce tych zawodów.

- „Organizacja Mistrzostw Świata Sztafet Silesia21 to wielkie wyzwanie ale i ogromna mobilizacja. Praca wre. Każde zawody na Stadionie Śląskim traktujemy jak poligon doświadczalny przed majem przyszłego roku. Pierwsza tegoroczna impreza lekkoatletyczna – otwarcie sezonu -  już się odbyła. Przed nami jeszcze dwa potężne mityngi – Memoriał Janusza Kusocińskiego i Memoriał Kamili Skolimowskiej. Chcemy, żeby były to próby generalne przed World Relays. Wprowadzimy oficjalne procedury, które wymagane są przez World Athletics. Zresztą lekkoatletyczna centrala będzie na Stadionie Śląskim gościła i sprawdzi stan przygotowań. Jestem przekonany, że wszystko przebiegnie bez zastrzeżeń.” – powiedział prezes „Stadionu Śląskiego” - Jan Widera.

Organizacja Mistrzostw Świata Sztafet wpisuje się w długofalową strategię rozwoju regionu. Regionu, który od lat na sport przeznacza pieniądze, zdając sobie sprawę, że jest to inwestycja w przyszłość.

-„Być może to wyświechtane powiedzenie – ale sport to zdrowie. Dlatego też z tak dużym zaangażowaniem finansujemy sport dzieci i młodzieży. Chcemy aby nasze społeczeństwo oddychało pełną piersią i było sprawne fizycznie. Pragniemy także dać tym młodym ludziom przykład, inspirację w postaci zawodowców, gwiazd światowego sportu. Często jest tak, że jedno duże wydarzenie w życiu młodego człowieka może być iskrą podpalającą zapał do późniejszej aktywności. World Athletics Relays Silesia21 są znakomitą okazją zobaczenia na żywo wielkich atletów z całego świata”. – powiedział radny Sejmiku Województwa Śląskiego -Bartłomiej Kowalski.

Mistrzostwa Świata Sztafet Silesia21 odbędą się dwa i pół miesiąca przed igrzyskami olimpijskimi. Dla zawodników z całego świata to niezwykle ważny start. Właśnie w Chorzowie będzie można wywalczyć przepustkę do Tokio. To zapowiada, że na Stadionie Śląskim pojawi się plejada gwiazd sprintu.

-„Mistrzostwa Świata Sztafet World Athletics Relays Silesia21 to dla mnie i moich „Aniołków” niezwykle ważna impreza. Po pierwsze będą to kwalifikacje olimpijskie, po drugie ostatni sprawdzian sztafety przed wyjazdem do Tokio, po trzecie – to przecież my bronimy złota z zeszłego roku z Yokohamy – będzie to zatem duże wyzwanie sportowe. To też znakomita okazja dla pozostałych polskich sztafet wywalczenia kwalifikacji na igrzyska. Spodziewamy się dużego dopingu – a to zawsze niesie. Moim zdaniem Stadion Śląski to najładniejszy obiekt w Polsce więc tym bardziej nie mogę się doczekać tych zawodów.” – ocenił trener polskiej sztafety 4x400m Aleksander Matusiński.

Ze względu na pandemię World Athletics Relays Silesia21 będą pierwszymi zawodami organizowanymi przez World Athletics na otwartym stadionie od października 2019 roku czyli od MŚ w Katarze. Będą to też jedyne stadionowe zawody w przyszłym sezonie sygnowane przez światową federację.

Organizatorem Mistrzostw Świata Sztafet World Athletics Relays Silesia21 jest województwo śląskie oraz „Stadion Śląski”.


Data zamieszczenia: 6 lipca 2020. Dodaj do zakładek link.
WORLD ATHLETICS PARTNERS
ASICS
QNB
SEIKO
TDK
TBS
WORLD ATHLETICS SUPPLIERS
MONDO
Pinsent Masons