Skip to main content
  • World Athletics Partner
  • World Athletics Partner
  • World Athletics Partner
  • World Athletics Partner
  • World Athletics Media Partner
  • World Athletics Supplier
  • World Athletics Supplier
Wszystkie aktualności

Wielkie gwiazdy na Stadionie Śląskim. Na sztafetowy test przed Tokio przyjedzie 650 zawodników z 36 krajów

Lista zawodników, którzy wystartują podczas mistrzostw świata sztafet World Athletics Relays Silesia21 jest imponująca! Start w imprezie potwierdziło 36 reprezentacji, w składach których nie zabraknie medalistów olimpijskich i rekordzistów świata. Lekkoatletyczne wydarzenie już 1 i 2 maja na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym.

Do udziału w mistrzostwach świata zgłoszono ponad 650 zawodników, którzy mają utworzyć 154 zespoły sztafetowe. Na listach zgłoszonych można odnaleźć nazwiska światowych sław lekkoatletyki. W drużynie Republiki Południowej Afryki zobaczymy rekordzistę świata i mistrza olimpijskiego w biegu na 400 metrów Wayde van Niekerka. Sprinterską sztafetę Jamajki wesprze złota medalistka igrzysk w Rio de Janeiro w biegach na 100 i 200 metrów Elaine Thompson. W ekipie Czech nie zabraknie trzykrotnego halowego mistrza świata Pavla Masláka. Mocny skład przysyłają Holendrzy – na Stadion Śląski wróci znana ze startu w ubiegłorocznym Memoriale Kamili Skolimowskiej mistrzyni świata
i wicemistrzyni olimpijska w sprincie na 200 metrów Dafne Schippers. Do Polski ponownie przybędzie także wschodząca gwiazda niderlandzkiej lekkoatletyki, dwukrotna halowa mistrzyni Europy z Torunia w biegu na 400 metrów oraz sztafecie Femke Bol. Mistrzyni Europy w biegu na 400 metrów z hali w Glasgow Léa Sprunger będzie podporą sztafety szwajcarskiej.

- Stadion Śląski staje się areną największych wydarzeń lekkoatletycznych, podczas których wybitni zawodnicy z całego świata będą walczyć o najwyższe laury rywalizując nie tylko z rywalami, ale także starając się przekraczać własne granice. Jestem dumny, że gospodarzem takiego wydarzenia jest Województwo Śląskie. Narodowy Stadion Lekkoatletyczny – Stadion Śląski – to niewątpliwe wyjątkowe miejsce. Jego magia wciąż żyje, a bogata historia motywuje. Jestem przekonany, że World Athletics Relays Silesia21 będzie sportową ucztą i pozwoli przeżyć wiele sportowych emocji w tym trudnym dla wszystkich czasie – zaznacza marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Gwiazd nie zabraknie także w polskiej reprezentacji. W ogłoszonej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki ekipie biało-czerwonych znaleźli się m.in. halowy mistrz Europy w biegu na 800 metrów Patryk Dobek oraz wicemistrzyni kontynentu w tej konkurencji Joanna Jóźwik. Oboje mają się zaprezentować w sztafecie 2 x 2 x 400 metrów.

- W tej konkurencji każde z nas dwukrotnie pokona 400 metrów. Świetny sprawdzian formy na początek sezonu. Z Patrykiem stworzymy wybuchową mieszankę! Liczę, że będzie to mieszanka na medal – mówiła niedawno Joanna Jóźwik.

W biegu rozstawnym 4 x 400 metrów o awans na igrzyska olimpijskie powalczą panowie z Jakubem Krzewiną na czele – halowym rekordzistą świata w sztafecie. W sumie reprezentacja Polski na World Athletics Relays Silesia21 liczy 44. zawodników.

To dla naszych zawodników pierwszy sprawdzian w sezonie olimpijskim. Reprezentacja przyjedzie na Śląsk po dobrze przepracowanym zgrupowaniu na Teneryfie. Liczymy na udany start, nasze sztafety mają o co walczyć. Stawką są przecież olimpijskie przepustki – mówi dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki.

Zawody odbędą się w zaostrzonym reżimie sanitarnym. Jednak jak podkreśla prezydent światowej federacji lekkoatletycznej Lord Sebastian Coe, nie przysłoni to najważniejszych celów z jakimi przyjadą na Śląsk reprezentacje.

–  Okoliczności jakie nam towarzyszą pokazują, że będzie to zupełnie inna edycja World Athletics Relays niż poprzednie. Wszyscy będziemy musieli przestrzegać zasad sanitarnych. Na atmosferę imprezy wpłynie także brak kibiców na trybunach stadionu. Nie zmieni się jedno – cele sportowe. Najlepsze sztafety świata będą walczyć o prestiżowe zwycięstwo oraz przepustki na igrzyska olimpijskie w Tokio. W programie nie zabraknie także widowiskowych sztafet płotkarskiej oraz 2 x 2 x 400 metrów – podkreśla prezydent World Athletics.

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata sztafet – World Athletics Relays Silesia 21 – już 1 i 2 maja na Stadionie Śląskim.

***

World Athletics Relays – mistrzostwa świata sztafet to impreza organizowana pod egidą World Athletics (dawny IAAF) od 2014 roku. Pierwsze trzy edycje odbyły się na Bahamach, w 2019 roku zawody organizowała Japonia. W 2021 roku sztafetowe mistrzostwa świata pierwszy raz odbędą się w Europie, na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Najlepsze zespoły uzyskają tutaj awans do Igrzysk Olimpijskich w Tokio oraz planowanych na rok 2022 lekkoatletycznych mistrzostw świata w Stanach Zjednoczonych.


Data zamieszczenia: 13 kwietnia 2021. Dodaj do zakładek link.
WORLD ATHLETICS PARTNERS
ASICS
QNB
SEIKO
TDK
TBS
WORLD ATHLETICS SUPPLIERS
MONDO
Pinsent Masons