Skip to main content
  • World Athletics Partner
  • World Athletics Partner
  • World Athletics Partner
  • World Athletics Partner
  • World Athletics Media Partner
  • World Athletics Supplier
  • World Athletics Supplier

Atrakcje w Śląskim

Atrakcje-na-slasku
Atrakcje w Śląskim
Szlak Orlich Gniazd
SZLAK ORLICH GNIAZD

Jest to wyjątkowy szlak turystyczny, łączący Kraków z Częstochową, na którym można zetknąć się z jurajskimi zamkami i warowniami osadzonymi na skałach. Ma on również swoje święto – Juromanię, będące jednocześnie Świętem Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jednym z najpopularniejszych zamków na szlaku jest znajdujący się w województwie śląskim Zamek Ogrodzieniec. Niecodzienną atrakcją tego miejsca jest iluminacja po zmroku, kiedy to można zobaczyć przechadzające się po ruinach duszki i zjawy.

Industriada
INDUSTRIADA

Każdego roku w województwie śląskim odbywa się Industriada - Święto Szlaku Zabytków Techniki. To największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Polsce i drugi w Europie, podczas którego promuje się kulturę industrialną regionu. Na słynnym szlaku w śląskim znajduje się aż 40 obiektów związanych między innymi z energetyką, hutnictwem, ceramiką czy kolejnictwem.

Pałac i Muzeum Zamkowe w Pszczynie
PAŁAC I MUZEUM ZAMKOWE W PSZCZYNIE

Pałac w Pszczynie, który widzimy obecnie to rezultat wielu przebudów. Jego historia jest długa i rozległa, sięga aż XI wieku. Dzięki dziś znajdującemu się w murach pałacowych Muzeum Zamkowemu, możemy podziwiać bogato zdobione wnętrza, czy też pokoje z szczęśliwie zachowanym oryginalnym wyposażeniem. Szczególnego piękna dodaje pałacowi park utrzymany w eleganckim i harmonijnym stylu angielskim.

Muzeum Śląskie
MUZEUM ŚLĄSKIE

Muzeum znajduje się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice, która w czasie swej świetności wydobyła około 120 mln ton węgla. Kopalnia  węgla zamieniona została w kopalnię kultury. 14 metrów pod ziemią otwarta została Galeria sztuki polskiej 1800-1945, Galeria sztuki polskiej po 1945, Galeria śląskiej sztuki sakralnej oraz Galeria plastyki nieprofesjonalnej. W podziemnych salach muzeum można oglądać prace wybitnych polskich artystów - Malczewskiego, Matejki, Boznańskiej, Gierymskiego czy Mehoffera. Po eksplorowaniu bogactwa głębi Muzeum Śląskiego można spojrzeć na Katowice z innej perspektywy – z tarasu wieży widokowej o wysokości 40 metrów. Z dawnego szybu wyciągowego „Warszawa II” można podziwiać Strefę Kultury oraz panoramę miasta.

Wieże kopalni węgla kamiennego w Świętochłowicach
WIEŻE KOPALNI WĘGLA KAMIENNEGO W ŚWIĘTOCHŁOWICACH

Charakterystycznym elementem  krajobrazu Górnego Śląska, są monumentalne wieże wyciągowe oraz nadszybia, cenne w ślady industrializacji regionu. Zostały zbudowane w latach 1884 – 1887, kiedy miały obsługiwać nowo otwarte poziomy kopalni. Choć jeszcze kilka lat temu były ruiną, dziś wieże to symbol przemysłowej przeszłości Śląska, ale też odrodzenia, gdyż właśnie tam przed laty wydobywano węgiel.

Sztolnia Królowa Luiza
SZTOLNIA KRÓLOWA LUIZA

Dziś to kompleks turystyczny, obejmujący ocaloną cześć Kopalni „Królowa Luiza” i Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną. Obydwa obiekty miały kluczowe znaczenie w historii śląskiego górnictwa oraz są ważnym elementem śląskiego dziedzictwa przemysłowego. Jedną z największych atrakcji sztolni jest podziemna trasa wodna, będąca najdłuższą tego typu w górnictwie węglowym.

Nikiszowiec
NIKISZOWIEC

To przepięknie zaprojektowane miejsce powstało na początku XX wieku i miało służyć rodzinom robotników pracujących w pobliskiej kopalni. Tworzą je łączące się ze sobą ceglane bloki, a szczególną uwagę zwracają rozmaite detale architektoniczne i zdobienia. W centrum osiedla znajduje się rynek, wokół którego wiele jest urokliwych kawiarń i restauracji. Dziś służy ono swoim mieszkańcom jak i samo stanowi żywe miasto-muzeum.

Familoki – Czerwionka-Leszczyny
FAMILOKI – CZERWIONKA-LESZCZYNY

W tej niewielkiej miejscowości znajduje się Zabytkowe Osiedle Patronackie kopalni „Dębieńsko”.  To jedna z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych kolonii tego typu, będąca świadkiem kwitnącego rozwoju hutnictwa w Polsce.

Beskidy
BESKIDY

Beskidy są najmłodszymi górami w Polsce, a na ich terenie utworzono jedenaście parków narodowych. Pasma takie jak Beskid Śląski, Beskid Żywiecki czy Gorce -  stanowią zaledwie część nieziemskiego, naturalnego krajobrazu tych gór i ich piękna, którego warto doświadczyć.

WORLD ATHLETICS PARTNERS
ASICS
QNB
SEIKO
TDK
TBS
WORLD ATHLETICS SUPPLIERS
MONDO
Pinsent Masons